A japnban egyesek szerint az elveszett trzsek tagjai sztszledtek a szlrzsa minden irnyba. Kzlk sokan a selyem ton haladva jutottak el Japn zrt vilgba, s alaptottk meg az si Japn birodalmt. lltlag. De nem.
A feljegyzsek szerint viszont az els nyugati zsidk, a Marks testvrek, 1861-ben (ht vvel Japn trtnelmi kapunyitsa utn) rkeztek Yokohamba, s kereskedssel foglalkoztak. (jabb tizenkt v kellett ahhoz, hogy egy amerikai tanr bevigye a baseballt, ami azta a japnok kedvenc sportja, s a vilgsznvonalban msodikak az USA utn.) Termszetesen ket sokan kvettk, Lengyelorszgbl, Anglibl s az USA-bl. ptettek zsinaggt, zsid iskolt s ebbl az idbl szrmazik a zsid temet is. Yokohama lett a japn zsidsg kzpontja, s ma is az. A zsid let mai nyomai azonban leginkbb a msodik vilghborban itt szolglt zsid katonk nyomn pltek meg.
A nagyobb kzpontokban voltak tallhatk kis kzssgek s zsinaggk is. Kobn, ahol Japn elszr nyitotta meg kapuit a Vilg szmra, ma 15 zsid csald l. Ide akkoriban Bagdadbl, Irakbl Aleppobl, Szribl, Lengyel s Oroszorszgbl rkeztek keresked zsidk. Az 1923-as yokohamai nagy fldrengst kveten az ottani zsidk egy rsze is ide meneklt. Br a 2. Vilghborban elpusztult kt zsinaggja, ma egy ortodox templom szolgl, az. A msodik vilghbor sorn a kzssg vezetje, a szriai Rahmo Sassoon aranyleveleket festetett a zsinagga falra, hogy kevsb legyen feltn az utcn masroz nmetek szmra. Nem sokkal ezutn Kobe rendrkapitnya maghoz rendelte Rahmot, s mikor megtudta az lczs okt, gretet tett a helyi zsid kzssg vdelmre.
Egsz Japnban vdelmi helyzetet lveztek a zsidk, s ’40-’41-ben szmos, a So ell menekl embert is befogadtak. Ez a klnleges politika abbl a szent meggyzdskbl eredt, hogy a zsidk hatalmas befolyssal brnak a vilggazdasgban, s fleg az zsiai terleteken szerettk volna rvnyesteni vrandsgaikat, Mandzsria megszerzsvel. De a magnembereknek ksznheten is, mint Dr. Kotsuji Setsuzo, aki klcsnt vett fel, hogy a zsidk letben maradst finanszrozhassa Kobn, sok ember meneklhetett meg nemcsak a nci, de a szovjet karmokbl is.
Vagy ott van Sugihara Sempo s felesge, Yukiko. Sugihara litvn konzul volt, aki lete kockztatsval 1940-ben 6000 lengyel s litvn zsid szmra lltott ki tlevelet Vlagyivosztokon s Japnon t Curacaora, a karib-tengeri holland gyarmatra. Persze a gyarmaton nem fogadhattk be ket, de a lnyeg az volt, hogy a japn dnts szerint Kobn vagy Hongkongban hatrozatlan ideig maradhattak. Kztk volt a lengyelorszgi Mir Yeshiva tanulit s tanrjait, mely gy az egyetlen egszben megmaradt zsid iskola kelet-eurpbl. Mire Amerika belpett a hborba, a zsidk nagy rsze elhagyta Kobt, s fleg Sanghajban telepedett le.
Sempo tiszteletre 1985-ben Izraelben, az Igazak tjn ft ltettek.Sanghaj mr ez eltt is, npes, cca. 6000-es zsid lakossggal bszklkedhetett, de ez Sempo ltal megmentett, s ms, a szovjetek ell menekl zsidk szmval a hbor vgig egytt elrte a 18000-et. 1943-tl gettban kellett lnik, de megklnbztetetten j dolguk volt, s a „Hongkong gett” tzezrek lett mentette meg.
Kobt a hbor sorn egy amerikai lgicsaps teljesen elpuszttotta. A vros lassan plt jj. A zsid kzssg egy helyi raktrbl alaktotta ki zsinaggjt. A mai kzssgi kzpont 1970-ben, a Kitano krzetben plt fel, egy orosz ortodox templom, egy muszlim mecset s egy katolikus templom mellett. Mg egy utols fldrengs kergette el az itt maradt zsidk egy rszt 1995-ben. A helyi apr kzssg azonban aktv a mai napig.
Hirosima zsid mltjrl ma nagyrszt csak a Holocaust Oktatsi Kzpont s emlkm tanskodik.
Br a szzadfordul legnagyobb zsid kzpontja Nagasakiban volt, az 1. Vilghbor eltt eltnt ennek kzssge is. A hbor miatt elvndoroltak a zsid kereskedk s iparosok, de megmaradt a temetje, a Sakamoto Gaijin Bochinl. Zsinaggja, mely 1894-ben plt japn els zsinaggjaknt, az Umegasaki-machi, a msodik vilghbor alatt raktrknt zemelt, majd lebontottk.
Nagasaki zsid gylekezetnek leghresebb tagja Joseph Trumpledor volt. Trumpledor a japn-orosz hborban tntette ki magt remek vezeti kpessgeivel. Port Arthur ostromnl 1902-ben elvesztette a karjt. vezette a Cion szvres Osztagot, mely hsiesen ldozta fel magt Gallipoli vdelme sorn. Ksbb a cionista mozgalom ln Erec Israel lmrt kzdtt. Oroszorszgbl fiatalokat hozott a Szent Fldre, s katonai alakulatai ln hallig vdte azt. Tel Chai arab ostromt addig llta, mg hallos sebet nem kapott. Oda is temettk hs testt.
Okinavn megkzeltleg 200-300 zsid katona szolgl az amerikai seregben, de termszetesen ma a legtbb japn zsid Tokiban l, ahol a f vallsi irnyzatuk a chabad. Br ez gy hangzik, mintha komoly szmrl lenne sz, a hetvenes vek ta ez megkzeltleg 1000 zsidt jelent, akik az amerikai hadsereg tagjai. Ktharmaduk az USA-bl, egyharmaduk Izraelbl s a tbbiek Eurpbl jttek, s csak marknyi japn betrt van. A fvrosban kis odafigyelssel fellelhetek a kser termkek, br ezek a polcokon egyltaln nem jellemzek. Ha kser fttelt szeretnnk, szinte biztos, hogy egy helyi kser hztartssal kell felvenni a kapcsolatot. A Beth David Synagogue s kzssgi kzpont intz minden vallsos lethez elengedhetetlen dolgot. A helyi zsidk a banki szfrban vagy a mdiban dolgoznak, vallsossg szempontjbl nem aktvak. Elvtve van zsid eskv vagy bar/bat micva.
Egy helyen van iskolai kereten belli zsidsg oktats (Yudaya-Isuraeru Kenkyu), de a mai Japnban nem ismerik s nem is nagyon foglalkoznak a zsidsggal, kt szervezet kivtelvel. Ezek a Makuya s az Izrael keresztny bartai nev nem tl ids keresztny szektk. Az elbbinek cca. 60.000. utbbinak megkzeltleg 100.000 tagja ers szlakkal ktdik a zsid kzssghez s Izraelhez, ahov minden vben 70 fit visznek kibucnyiknak.
|