Az els knai-japn hbort 1894. augusztus 1. s 1895. prilis 17. kztt vvtk meg a Csing-dinasztia ltal uralt Kna s s a MeidzsiJapn Csszrsg eri, elssorban Korea birtoklsrt. A hbor sorn elszenvedett veresg a Csing-dinasztia hanyatlst s gyengesgt bizonytotta, mg a Meidzsi-restaurci sorn vgrehajtott reformok eredmnyeknt Japn a trsg egyik nagyhatalma lett. A hbor eredmnyeknt megvltoztak az erviszonyok Kelet-zsiban, a rgi dominns hatalma Japn lett, Knnak t kellett adnia Tajvan szigett a japnoknak s elismerte Korea fggetlensgt. A hbor eredmnyeknt Knban elindult folyamatok ksbb az 1911-es vucsangi felkelsben teljesedtek ki, amely vget vetett a Csing-dinasztia uralmnak.Harminchat vvel ksbb, 1931 szn a mukdeni incidenst kveten Kna s Japn kztt ismt fegyveres sszecsapsok kezddtek, amelyek kiszlesedve 1937 nyarn a msodik knai–japn hborhoz vezettek. Az sszecsapsok a msodik vilghbor vgig folytatdtak.
Elzmny:
Tbb, mint kt vszzados elzrkzs utn, amikor az Edo-korszak shogunjai elzrkztak minden klfldi befolys ell, amerikai nyomsra Japn 1854-ben megnyitotta kapuit a klvilg fel s radiklis politikai s szocilis reformokat hajtottak vgre. A Meidzsi-restaurci nven ismert korszak sorn Japn elmaradott feudlis llambl a rgi egyik vezet ipari-katonai nagyhatalma lett. A japnok delegcikat s dikokat kldtek szt a vilg minden orszgba, hogy magukba szvjk a nyugati kultra s tudomny eredmnyeit, ezzel nemcsak azt akartk megakadlyozni, hogy Japn a nyugati hatalmak bfeolysa al kerljn, hanem egyenl flknt akartak velk szembeszllni.
Ezzel szemben a Csing-dinasztia az 1820-30-as vekre mly gazdasgi vlsgba kerlt s a reformok elmaradsa miatt a nyugati hatalmak knnyszerrel knyszertettk r akaratukat a Csing-csszrokra. Az sszecsapsok eredmnyeknt szmos egyenltlen szerzdst rtak al Kna s a nyugati hatalmak, amelyek jelents engedmnyeket biztostottak az utbbiaknak. Nagyjbl az piumhborkkal egy idben Kna-szerte felkelsek trtek a Csing-dinasztia ellen. A jelentsebb megmozdulsokra a nyugati hatalmak terjeszkedstl fggetlenl, a bels terleteken kerlt sor, a fldkoncentrci, a tlnpeseds, a vzszablyozsi rendszerek elhanyagolsa (s az ebbl ered katasztrfk), valamint a mindent tszv korrupci miatt.Az piumhbor risi sokk volt a knaiak szmra, hiszen tbb vezredes trtnelmk sorn most elszr tallkoztak egy nluk katonailag, gazdasgilag s technikailag egyarnt jval fejlettebb hatalommal, aminek kvetkeztben valamelyest t kellett alaktaniuk az si, Kna-kzpont vilgkpet. A mandzsu-knai elit azonban nem rtette meg, hogy a kzpkori jelleg Knai Birodalom zskutcba jutott, csak azt ismerte el, hogy a nyugati fegyverek jobbak a knaiaknl. gy aztn nem kerlt sor szleskr trsadalmi-politikai modernizcira, s Kna a vlsgbl azzal igyekezett kilbalni, hogy orszgszerte nyugati tpus fegyver- s hajgyrakat ltestett. Az 1860-as, 70-es s 80-as veket az "nersts" korszaknak szoks nevezni: ekkor Kna mg elutastotta a nyugati eszmket s intzmnyeket, csak a technika tvtelre volt hajland.
|