Az nin-hbor (1467–1477) a 15. szzadi Japnban kitrt fegyveres konfliktus volt, ami sokak szerint a Szengoku dzsidai (a hadakoz fejedelemsgek kora) kezdetnek tekinthet.
Keleti sereg
Hoszokava Kacumoto
Hatakejama Maszanaga
Siba Jositosi
Akamacu Maszanori
Kjgoku Mocsikijo
Takeda Kuninobu
k a jelenlegi sgun ccst, Asikaga Josimit tmogattk, 24 tartomny tartozott aljuk.
Nyugati sereg
Jamana Szdzen
Hatakejama Josinari
Siba Josikado
Rokkaku Takajori
ucsi Maszahiro
Issiki Joshinao
k a sgun fia, Josihisza mgtt sorakoztak fl, 20 tartomnyt ellenriztek.
A fvros, Kiot fel teht, amelynek akkori lakossgt 220 000 fre becslik, 250 000 katona tartott ppen...
Kacumoto, amikor vgre megmozdult, politikailag sem maradt ttlen. Bejelentette, katoni Kiotba rkezsnek egyetlen clja a sguni csald s a csszr biztonsgnak szavatolsa, s mint ilyen, megszerezte a kangun (hivatalos hader) cmet, ami azt jelentette, a sgun s a csszr rdekben jr el, mindenki, aki ellene szegl, rul. Ezzel a hivatalos htszllel is megerstve kezdetben igen sikeresen haladtak szmra a harcok, a nyugatiakat visszaszortottk, megszlltk a sgun s a csszr palotjnak a krnykt is. Ekkor azonban a keletiek szmra kedveztlen fordulat kvetkezett be, ucsi Maszahiro ugyanis a fvrosba rkezett 30 000 fs seregvel s a nyugatiak oldaln szllt be a kzdelembe. A hbor llhborv vlt, egyik fl sem tudott jelentsen elrejutni. A keletiek ltal erdtmnny alaktott Skokudzsi ostromakor pldul ezrvel haltak meg a katonk anlkl, hogy brmelyik fl a legkisebb terletnyerst rte volna el.
Augusztus 29-n hirtelen rdekes esemnysorozat vette kezdett a szinte patthelyzett vl hborban. Asikaga Josimi, a keleti prt, azon bell is Hoszokava Kacumoto jelltje a sguni mltsgra elhagyta a fvrost s Isze tartomnyba meneklt, egy ismers fldbirtokos vrba.
Mi trtnhetett? Volt olyan elmlet is, amely szerint Josimi megsrtdtt a keleti oldal egyik tbornokra, bizonyos Isze Szadacsikra, ezrt tvozott, de ez meglehetsen komolytalanul hangzik. A valdi ok inkbb ott keresend, hogy a keleti oldal vezre, Hoszokava Kacumoto maga sem tudta, mit kezdjen Josimivel. Josimi helyzete a palotban unokaccse, Josihisza szletse ta rendkvl bizonytalan volt, a sgun, Josimasza ugyan tartotta magt kettejk megllapodsnak egy rszhez, s ennek megfelelen soha nem tett ksrletet arra, hogy fit a sguni cm rksv (sgunsoku-snin) tegye, de az egyezsg msik rszt mr nem tartotta be, azaz nem kldte a fit kolostorba, hogy ezzel tiszttsa meg az utat ccse szmra. Hoszokava Kacumoto, aki a sguni palota terlett ellenrzse alatt tartva nagyon is abban a helyzetben volt, hogy lphessen valamit vdence rdekben, passzv szemll maradt, st egyre inkbb gy ltszott, hajland elfogadni a sguni pr (Josimasza s Tomiko rn) rveit a fiuk rklse mellett. Ebben a szituciban dnthetett gy Josimi, aki egyre inkbb gy rezte, mindenki becsapta t, hogy felkavarja az llvizet, lpsknyszerbe hozza a tbbi szereplt, lkn Kacumotval.
Tvozsa utn egyszer mg (vlheten Kacumoto gyzkdsre) visszatrt, m azt tapasztalva, hogy semmi sem vltozott, jra elmeneklt, ezttal a Hiei-hegy kolostorba. Msodik „szkse” utn Kacumoto immr hivatalosan is levette rla a kezt, lnyegben a szmzetst mondtk ki. Josimi kegyvesztett vlt.
Mindez sajtos helyzetbe hozta a nyugati oldal hveit, akiknek ezzel jformn kifogtk a vitorljbl a szelet, hiszen a hivatalos ok, amirt harcba szlltak (Josihisza rksdsnek biztostsa) ppen megvalsulni ltszott, mghozz ellensgk, a Hoszokava tmogatsval, gy akr tbort is bonthattak s hazamehettek volna. Ez persze nem volt komoly alternatva ppen akkor, amikor a hadi helyzet kezdett a kedvk szerint alakulni (de legalbb nem rosszabbodni).
November 23-n a nyugati prt kveteket kldtt a Hiei-hegyre, Josimit a tmogatsukrl biztostottk s felkrtk, legyen az jelltjk, amit Josimi el is fogadott. Egy v sem telt el teht, s a szemben ll felek zszlt cserltek, gy folytattk a harcot. Mindez jl mutatja, mennyire nem a sguni rksdsrl szlt ez a kzdelem mr az elejtl fogva.
Uraik politikai manverei s a tny, hogy hol erre, hol arra a sgunra kellett fleskdnik, persze nem tett jt a csapatok harci kedvnek sem, a kzdelem hevessge egyre lankadt. A keleti oldal mg nmi gerillahborval is megprblkozott ugyan (Honekava Dken Fusimi krnykn igyekezett zavart kelteni), de minden szmottev eredmny nlkl.
A hbor veken t folytatdott. Kiot a harcok sorn szinte teljesen elpusztult, felgetett negyedek, a csapatok ltal emelt fldhnysok bortottk az egsz vrost. Mindenki, aki tehette, vidkre meneklt, a fvros valsggal elnptelenedett. A sugo-daimjk s ms mltsgok birtokaikra hzdtak vissza, ami jt tett az addig ersen fvros-kzpont japn kultra vidki fejldsnek is. A harcol felek kincstrai kirltek, tartalkaikat felltk, mr csak a szemlyes ellentt s a presztzs tartotta ket a harctren.
1473-ban aztn ezek az okok megsznni ltszottak. Mrcius 18-n meghalt Jamana Szdzen, mjus 11-n pedig kvette nagy ellensgt a hallba Hoszokava Kacumoto is. Mg az v december 19-n Josimasza sgun hivatalosan tadta a sguni mltsgot finak, Josihisznak (aki 8 ves volt ekkor), a kvetkez v prilisban pedig Maszatojo, Jamana Szdzen fia s Maszamoto, Hoszokava Kacumoto fia leltek a bkrl trgyalni.
Ezt kveten mg voltak kisebb-nagyobb sszecsapsok, de amikor 1477. november 11-n ucsi Maszahiro kivonta csapatait Kiotbl, a harcok lnyegben megszntek, a 20-n kiadott „Tenka Szeihicu” (a vilg lecsendestse) cm bakufu-rendelet pedig hivatalosan is vget vetett az nin-hbornak.
Kvetkezmnyek:
Az nin-hbor vget rt ugyan, de Japn nem volt mr ugyanaz, mint a hbor eltt.A kzdelmet kirobbant nagy sugo-daimj-hzak a harc sorn annyira kimertettk emberi-gazdasgi erforrsaikat, hogy a hbor utni korszakban tbbsgk elbukott a rszben vazallusaik kzl felemelked j erk elleni harcban.Klnsen a hbor kzpontjban ll Jamasiro tartomnyban (itt van Kiot is) a tartomny lakossga (kokumin) szmra vilgoss vlt, hogy uraik sem megvdeni ket, sem pedig rdekeiket szem eltt tartani nem kpesek, egyedl magukra szmthatnak. A tartomnyban a Hatakejama-hz kt szemben ll vezetje, Josinari s Maszanaga tovbb folytatta a kzdelmet, amit megelgelve a lakossg 1485-ben fellzadt s mindkettjket szmzte (Jamasiro-no-kuni-ikki). Ez plda nlkl llt az orszg addigi trtnelmben s jl rzkeltette, j korszak ksznttt be.
|